Blogarchívum

2011. február 25., péntek

MME: Helyezzünk ki odúkat az év madarának!


Helyezzünk ki odúkat az év madarának!


Kiemelt hírünk

Fészkén ülő széncinege (Fotó: Bajor Zoltán).

Bár még javában tart az etetési időszak, derült, napsütéses napokon már énekelnek a cinegék, ezzel is jelezve, hogy közeledik a költési időszak. Ahhoz, hogy ez a lehető legsikeresebb legyen számukra, szükségük van fészekodúra, ahol megépíthetik mohából és szőrből készült fészküket. A megfelelő fészkelőhelyek száma korlátozott, ezért fontos, hogy minél több helyre kerüljenek ki mesterséges odúk. A közhiedelemmel ellentétben ezeket nem csak kertvárosi környezetben, de akár panelházak erkélyén és ablakában, több emelet magasságban is elfoglalják a madarak.  


Milyen a megbízható minőségű madárodú?
A mesterséges odúkkal szemben támasztott legfontosabb természetvédelmi vonatkozású követelmény a megbízhatóság. Az elmúlt több mint egy évszázad tapasztalatai alapján - minden szempontot figyelembe véve - a 2-2,5 cm vastag fenyődeszkából készült odúk felelnek meg leginkább a minőségi, biztonsági és ár/érték arány elvárásoknak.

Mesterséges madárodú lóg egy faágról (Fotó: Orbán Zoltán).Mesterséges madárodú lóg egy faágról (Fotó: Orbán Zoltán).
A fenyő-, esetleg akácdeszkából készült, festett vagy lenolajjal
lekezelt odúk, különösen, ha a tetejük bádoglemezzel
vagy kátránypapírral szigetelve is van,
akár évtizedekig
szolgálják a madárvédelmet.

Mesterséges madárodú lóg egy faágról (Fotó: Orbán Zoltán).
Ezzel szemben a gyengébb, nem vízálló anyagokból készült odúk
- mint amilyen a képen látható, farostlemez anyagú - jó
esetben is csak egy-két évig húzzák, és nagy a veszélye annak,
hogy a fészkek, fiókák súlya alatt szakadnak le.


A barkácsáruházakban és hasonló helyeken kapható színes, gyakran mókás kinézetű madár házikókról sokszor azt sem lehet eldönteni, hogy etetők vagy költőodúk-e, ráadásul gyakran etetőként árusítanak kerek röpnyílású eszközöket, melyek teteje nem nyitható, ezért ezek nem takaríthatóak, tehát fészkelőhelynek sem alkalmasak.


Milyen odú kell a széncinegének?
A 2011-es év madara számára a kerek röpnyílású "B" típusú odú a legmegfelelőbb (az "A" típus szűk bejáratán nem fér be, ez a kisebb testű kék és a barát cinege számára készült), de beköltözik a seregélyek "D" odújába is.

A letölthető odútípus táblázat a leggyakrabban alkalmazott odútípusok alap adatait, köztük az elkészítéshez szükséges alapterület, magasság és röpnyílás méreteket, valamint a kihelyezési magasságot mutatja be.

A táblázatban ismertetett alaptípusok mellett számos egyéb mesterséges odú, és a madarak megtelepítését segítő eszköz, megoldás létezik. Ezekről tájékozódhat odú honlap oldalunkon.


Hogyan kell kihelyezni az odúkat?
A hagyományos, kerek röpnyílású „A-B” és „D” odúk esetében a kihelyezési magasság a talajszinttől számított 2-8 m között van (természetesen ha emeletes házon alkalmazzuk ezeket, magasabban is lehetnek). Ezek az odúk függesztettek, drót és szükség esetén kampó segítségével faágra, ágcsonkra akasztva telepítendők. A kihelyezésnek nem kell feltétlenül a fatörzs közelében történnie, az odúk megfelelően erős ágakra is függeszthetők, a lengő mozgás a madarakat nem zavarja. A Madárbarát panelben történő alkalmazáshoz a következő két írás ajánl részletes tanácsokat:


Általános javaslat, hogy az odúk röpnyílása lehetőleg ne az északi félkör felé nézzen, mert ezeknél nagyobb esély van a beázásra, ami a hideg széllel együtt hátrányosan befolyásolja az odúk mikroklímáját, különösen télen, amikor a cinegék előszeretettel éjszakáznak akár csoportosan is ezekben.


Mit kell tenni az odúkkal kihelyezés után ?
A legtöbb kisebb testű madárfajnak általában évente két, ritkán három fészekalja is van, és többnyire minden költés számára új fészket készítenek, aminek praktikus okai vannak: a fészkek fizikai rongálódása a kotlás és az etetés során, a ragadozók általi ismertség, az ürülékkel és toll tok „korpával” való szennyeződés, élősködők megtelepedése a fészekanyagban. Az odúlakó énekesek esetében ezekhez járul még, hogy a behordott fészekanyag miatt a költőüreg fizikailag feltöltődik. Utóbbira szemléletes példa a házi és a mezei veréb, mely madarak egy-egy fészke is teljes mértékben kitölti az odúk belső terét. Ezért a rendszeres odúellenőrzések egyik legfontosabb oka a régi fészkek eltávolítása. Ha tehetjük, a tavaszi-nyári időszakban havonta legalább egyszer nézzünk be az odúkba, és ha láthatóan használt: szennyezett, ellapult fészket találunk, azt dobjuk ki.

Attól függetlenül, hogy nyáron megtettük-e, a költési szezon végén, szeptember tájékán mindenképpen ellenőrizzük és takarítsuk ki az odúkat, vágjuk le a besűrűsödött ágakat. Az odúkat a madarak nem csak a költési, de a telelési szezonban is előszeretettel használják. A fagyos éjszakákon, különösen, ha több madár együtt húzza meg magát az odúkban, a zárt tér szélvédettebb, melegebb búvóhelyet jelent. A téli odúhasználat legbiztosabb jele az éjszakázó madarak felhalmozódó ürüléke, amit időnként érdemes kiönteni. Alkalmanként előfordul, hogy egy-egy legyengült vagy beteg madár az odúban pusztul el, akár lehetetlenné téve a további éjszakázást, ezért a télen tovább folytatott havi odúellenőrzés és –takarítás fontos a madarak jóléte szempontjából. További odúkarbantartási tanácsok >>  

Odútisztítás (Fotó: Orbán Zoltán).
A régi fészkeket (seregély fészek) a költés
végén, de legkésőbb ősszel el kell távolítani.


Mit tegyünk, ha a madarak nem költöznek be a kihelyezett odúkba?
Gyakran előfordul, hogy a kihelyezett mesterséges odúkat a madarak akár éveken át sem foglalják el. Ennek egyik legvalószínűbb oka, azon kívül, hogy az adott fajok nem élnek a környéken, az lehet, hogy annyi természetes odú, épület rés van a közelben, ami miatt a madarak csak hosszabb idő elteltével találnak rá az odúinkra.

Ilyen esetben a legjobb, amit tehetünk, hogy egy-két odút az egyéb madárbarát kerti eszközök: itató, porfürdő, téli etető közelébe helyezünk ki, így a madarak nagyobb valószínűséggel fedezik fel és vésik emlékezetükbe ezeket, különösen akkor, ha benne is éjszakáznak.


Hol szerezhetők be garantált minőségű madárvédelmi eszközök?
Az MME Természetbarátok boltját azért hoztuk létre, hogy a Madárbarát kert program résztvevői, a madárvédők örvendetesen bővülő lakossági tábora számára biztosítsuk a madárvédelmi eszközöket és szakkönyveket. A bolt nem csak internetes (csomagküldő) áruházként működik, de kedden és szerdán 10-16 h közötti nyitva tartással is várjuk az érdeklődőket. A bolt címe, elérhetőségei és megközelítése:


Cím: Budapest XII. kerület, Költő u. 21 (Jókai kert).
Postacím: 1536 Budapest, Pf. 283
GPS-koordináták: 47º29'51.80"É - 18º59'36.21"K
E-mail: mmebolt@mme.hu
Mobil: 20/969-7778
Tel: 1/275-6247 / 122
Fax: 1/391-7794

A bolt weboldala/csomagküldő szolgálata elérhető itt >>


Megközelítés:
A Moszkva térről induló 90 és 90A vagy a Boráros térről induló 212-es busszal a Költő u-i megállóig. A buszról leszállva balra, egyenesen felfelé kell tartani, majd az iskola előtti zebrán átkelve jobbra, egyenesen az élelmiszer bolt mellett kb. 200 m-t kell sétálni. A Jókai kert kovácsoltvas kapuján autóval úgy lehet be- és kijutni, ha a menetirány szerinti bal oldalon lévő jelzőoszlopon a csengő megnyomásával bejelentkezünk; gyalogosan a kiskaput használhatjuk, ami munkaidőben folyamatosan nyitva van. Az MME központi iroda és a Természetbarátok Boltja a bekötő út végén, a vadszőlővel befuttatott egyszintes tégla- és faépületben található (lásd fotók).

Az MME központi irodája környékének térképe.


Kövesse nyomon élőben webkamerás etetőink életét!


A kamerákat a képekre kattintva vagy a Napi madárvédelem és a
Környezeti nevelés menüpontok alatt elérhető Webkamera oldalon
keresztül érheti el.
Köszönjük a látogatást és a képeket, jó
szórakozást kívánunk a megfigyeléshez!

6 megjegyzés :

  1. Érdekes téma.
    Számomra is már vagy három hónapja az a legnagyobb probléma, hogyan védjük meg madarainkat a rettenetes tél, amelyik az idén volt a legnagyobb, borzalmaitól.
    Látom a természet madarai most is jól megvannak, feltalálják magukat.
    Talán, a házi szárnyas állománnyal van a legnagyobb gond.
    5-6 ezer forintos kukorica, búza ár után, arra gondoltam, hogy a tizenhét darab házi szárnyasomat hét re szűkítem, (FAZÉKBA VELE) és a maradék hétből, mint Petőfi versében az Anyám tyúkja, burzsújjá nevezem ki magam, a hét szem tojó tyúkkal, és a belsőséget az ég madarainak adva áldozok, az év madarának is áldozok.
    Gondolom, "halász" úr is , ki ide ki oda nyal, és a fiumei kikötőben elsüllyesztett magyar haditengerészeti egységért aggódik, lelke rajta.
    Én, és milliónyi magyar, a hét szem megmaradt tyúkért, és életünkért.

    VálaszTörlés
  2. Hogy kerül a csizma az asztalra?
    Te dédelgesd a tyúkokat. Nem mondta senki, hogy vagy madár, vagy tyúk.

    VálaszTörlés
  3. Ritka az ilyen otromba válasz!
    Az országban az emberek a megélhetésért küzdenek, a médiumok olyan szegénységet mutatnak, ami kezd hasonlítani a szaleh övezet rettenetes szegénységéhez, abban az országban, amelyik Európa éléstára volt.
    Ha valaki szereti a természetet, hát én az egyike vagyok, csak meg kell tekinteni az oldalamat.
    Nagyon egyszerű a reagálásom.
    Magyarországon a vidék, teljesen nulla állapotba került.
    A falum, mely egyáltalán nem számít szegénynek, furcsa képet mutat.
    Az ólak üresek, az emberek külföldi, ki tudja min felhizlalt csirkét esznek, és egy négyezres faluban, 20-30 ember birtokol mindent, és külföldre adnak el minden terményt. Mi meg esszük az úniós szemetet.
    Számomra, csak egy alkalom volt, hogy piciny véleményemmel felhívjam a figyelmet a magyar nép napi gondjára.
    Természetesen nálam is van madáretető kint, kettő is, és fészkelnek nálam madarak a kertemben.
    Csak, Tőled furcsa, aki annyira ügyeltél arra, hogy a médiumok elleni terror ne befolyásolja a véleményedet, most ennyire nyíltan lemondtál a vélemény nyilvánításról.
    Nem fog soká tartani a pszihóterror.
    Ez a madár etetés kedves, kellemes téma, csak nem ilyen voltál!

    Valahogy így ismertelek.
    Ha ezt a cikket teszed a téma középpontjába, hát kalapom le előtted.
    http://www.fn.hu//belfold/20110225/schmitt_pal_szag_alapjan_valaszt/

    VálaszTörlés
  4. Aresz, a válaszom olyan volt, mint ahogyan megszólítottál. Én más témáról írtam. Attól nem lesz még rosszabb a mezőgazdaság helyzete, ha etetőket, vagy fészekodukat helyez ki valaki a háza örül.
    Ami hazánk mezőgazdaságát illeti - azt szörnyű állapotba "sikerült" hozni, és nem állíthatom, hogy pusztán tévedésből. :-((
    Szanyi Tibor volt olyan bájos a Horn-kormány felálltakor azt mondani, hogy 500 ezer paraszttal kevesebbre van szükség.
    A "szakértő" Horn kormány pedig "egészségtelen növekedésről" pampogott.
    Azután "sikerült" minden feldolgozó üzemet, minden földet, minden életet eladni, ami a miénk volt.
    De ez nem a természetvédelem témája.
    Egészen más téma.

    VálaszTörlés
  5. Végigolvastam az államfönket lejárató gagyicikket és Ólevendulától merítek:
    "ez nem a természetvédelem témája.
    Egészen más téma."

    Vésö konklúzióként pedig még egyszer:
    "Hogy kerül a csizma az asztalra?"

    Legvégsöként:
    "Te dédelgesd a tyúkokat. Nem mondta senki, hogy vagy madár, vagy tyúk."

    Aresz, idönként megsajnállak. Mindaddig, amíg szégyentelenül szemtelen nem leszel.

    VálaszTörlés