Blogarchívum

2011. február 4., péntek

IDŐKÉP: Fénypillérek az éjszakában


Fénypillérek az éjszakában

Ez a ritka, ám nem kevésbé bámulatos légköroptikai jelenség elsősorban télen figyelhető meg, a formák kialakulását csak részben érti a tudomány.

Újabb sci-fibe illő, ám ezúttal tudományosan is alátámasztott felvételek gyűjteményével ajándékozzuk meg érdeklődő nézőinket. Az utóbbi napokban számtalan fotó készült az ún. fénypillérek jelenségéről, amely hihetetlenül kontrasztos, világító, függőleges oszlopokat fest a téli éjszakai égboltra bármely mesterséges, vagy természetes fényforrás felett.

A pillérek néha úgy ragyognak, mintha lézerkardok lennének a Csillagok Háborúja c. film díszleteiből összeválogatva. Még különösebb esetekben szaggatottak is lehetnek vagy éppen felfelé haladva ívesen "kiszélesedhetnek" - ilyenkor tényleg olyan érzése támadhat a szemlélőnek, mintha a mennyboltot támasztanák alá valamilyen titokzatos erő segítségével.

A jelenség - tudományos hátterét tekintve - egy icipicit hasonlít a szivárványhoz, csak éppen itt nem esőcseppeken, hanem fagyott, lebegő jégkristályokon törik meg és tükröződik vissza a fény. Ha a légrétegekben felfelé haladva változik a jégkristályok sűrűsége, akkor előfordulhat, hogy a pillérek helyenkét eltűnnek, majd újra megjelennek, és egészen különleges formákat vehetnek fel - ha pedig mindez egy légköri eseménnyel, pl. egy hullócsillag felfénylésével párosul, akkor egészen misztikus, kaleidoszkóp-szerű mintázatokat rajzolhat az égre.

Mindazonáltal ahogy azt a bevezetőben is írtuk, bár a jelenség kialakulásának okai jól ismertek, bizonyos formációk (például az ívesen kiszélesedő pillérek) meteorológiai magyarázata még várat magára. A jelenségről még részletesebb magyarázatot a Wikipédia oldalán találhatatnak érdeklődő nézőink, a népszerű képkereső alkalmazások segítségével pedig további nagyszerű felvételekben gyönyörködhetünk.

 

Néhány lenyűgöző fotó a közelmúltból, kommentár nélkül

 

(Forrás - National Geographic, Flickr, Englishrussia)

Ha érdeklődő nézőink, olvasóink is láttak vagy tapasztaltak már ilyet, esetleg fotójuk is van róla, azt köszönettel várjuk Képtárunk légköroptikával foglalkozó albumába - egyébként pedig várjuk látogatóink véleményét, hozzászólását, élménybeszámolóit. 

Köszönjük!

2 megjegyzés :