Az első költés három fiókája június 16-án repült ki, de néhány napon keresztül ez után is vissza-visszatértek a fészek biztonságába. Ezt követően a pár - a faj életmódjának megfelelően - a környéken maradva tovább gondozta a mind önállóbbá váló, vadászni tanuló utódokat, majd alig másfél héttel a kirepülés után, június végén belekezdtek a második költésbe.
Öt tojást raktak (naponta egyet-egyet) és az utolsó lerakását követően 12-13 napon át melengették ezeket. Ilyenkor a tojók hasáról (kisebb mértékben a hímekéről is) kihullanak a pehelytollak, hogy a madár testének melege akadálytalanul átadódhasson a tojásoknak. A kotlófot kialakulására azért van szükség, mert a toll a legjobb természetes hőszigetelő anyag, ezért ha tollas hassal kotlanának a madarak, a hidegen maradó tojásokban nem indulna meg az embriók fejlődése. A kikeléskor teljesen csupasz fecske fiókák mintegy három hetet töltenek a fészekben, ennyi idejük van arra, hogy a babszemnyiről felnőtt méretűre fejlődjenek, kinőjenek a tollaik, kialakuljanak a repülőizmaik és elhagyják a fészket. A második költés fiókáinak azért is kell "sietnie", mert alig néhány hét áll rendelkezésükre ahhoz, hogy megtanuljanak önállóan vadászni, és felhalmozzák az őszi vonuláshoz nélkülözhetetlen zsírtartalékot.
A fészek életét nyomon követő webkamera (a kép felső szélén) nem
zavarja a madarakat.
A költőpár tojó tagja a hímeknél rövidebb farokvillájáról ismerhető fel
(Fotó: Nagy Károly).
A mai napon készült felvételen jól látszik a négy fióka hatalmasra tátható
sárga csőre. Ez a méret és szín sorsdöntő fontosságú, mivel a
tátogó színes szájbélés váltja ki és tartja szinten a
szülők eleséghordó, etető viselkedését.
A képre kattintva Ön is ellátogathat a webkamera-oldalra!
(Fotók: MME archívum, szöveg: Orbán Zoltán)
Látogassa meg Ön is az Európában egyedülálló lakossági fecske oldalt
és segítse védelmüket azzal, hogy feltölti fecske megfigyeléseit.
Köszönjük!
Kapcsolódó cikkek, oldalak
- A 2010. év madarai a fecskék >>
- Fecskevédelem >>
- Repülő "zsírraktárak" - hazakészülő fecskéink vonulási zsírtartalékot halmoznak fel a Szahara déli peremén >>
- A Nemzeti Lovarda is bekapcsolódott a fecskevédelembe! >>
- A Keleti pályaudvar "láthatatlan" fecskéi >>
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
Erősebb természetvédelmi intézményrendszert!
2010. augusztus 5.- Nyílt levél a vidékfejlesztési miniszternek
A biodiverzitás évében a természetvédelem ereje nem gyöngülhet, sokkal inkább erősíteni kellene azt. Három országos természetvédelmi civil szervezet (MME, MTVSZ, WWF) ezzel az üzenettel fordult nyílt levélben a vidékfejlesztési miniszterhez.
Az Európai Unió 2010-re kitűzött célja – a biodiverzitás csökkenésének megállítása – távol van a megvalósulástól, a fajok kipusztulásának üteme ma a természetesnek az ezerszerese. Hazánk természeti értékeinek megőrzéséhez alapvetően szükséges a mainál is erősebb természetvédelmi intézményrendszer kialakítása, fenntartása.
Az elmúlt hetekben ugyanakkor ezzel ellentétes, a természetvédelmi őrszolgálat átalakítására vonatkozó elképzelések láttak napvilágot a sajtóban. A szervezetek ezek kapcsán nyílt levélben arra kérik a minisztert, hogy a teljes intézményrendszer és az általa ellátandó feladatok alapos áttekintése nélkül nélkül ne hozzon egyedi döntést ebben a kérdésben sem.
A civil szervezetek nyílt levelét elolvashatja itt >> (PDF)
http://mme.hu/kezdlap.html
Nagyon kis helyesek. :)
VálaszTörlésFecskemadár, hiába vagy te nemzetközi, nekem megmaradsz magyarnak.
VálaszTörlés