Gates korábban már jóváhagyta Louisiana állam kérését, hatezer nemzeti gárdista kivezénylését, akik közül 1200 embert már bevetettek. Louisianában - amelyet elsőként ért el a Mexikói-öbölben április 20-án felrobbant, majd két nappal később elsüllyedt fúrótoronyból ömlő olaj - a Nemzeti Gárda katonái jelenleg segítséget nyújtanak a helyi hatóságoknak az elhárításban és homokzsákok szállításában.
A múlt héten a Pentagon két C-130-as repülőt küldött a helyszínre, de a rossz időjárás miatt a gépek csak egy bevetést tudtak eddig végrehajtani. A Nemzeti Gárda helyszínre vezénylését és katasztrófa-elhárítási tevékenységét a Pentagon, vagyis a szövetségi állam fizeti, a fúrótornyot bérelő British Petroleum kötelessége azonban megtéríteni a tisztítási munkák költségeit.
(FH)
Napi kétszázezer hordó – megállíthatatlanul ömlik az olaj az öbölbe (+videó)
Tekintse meg a hírTV összeállítását!
Becslések szerint naponta kétszázezer hordó olaj ömlik a tengerbe, emiatt majdnem húszezer négyzetkilométeres területen betiltották a halászatot és több állatfaj is veszélybe került. A Mexikói-öböl a teljes amerikai halfogyasztás 20 százalékát adja. A halászat évi majd 2 milliárdos bevételt jelent. „Nem tudjuk, hogy hosszútávon mi lehet ennek a nagy olajfoltnak a következménye, de azt tudjuk, hogy amikor egy olajfolt az élővilággal találkozik, akkor az olaj győz” – nyilatkozta Larry Schwager, a Nemzeti Vadvédelmi Szövetség munkatársa.
A BP vezérigazgatója közölte, hogy teljes mértékben vállalják a felelősséget az olajfoltért, és megtérítik a kárelhárítás költségeit. Egyes szakértők szerint ez akár 5 milliárd dollárjába is kerülhet az olajtársaságnak. „Ami felmondta a szolgálatot, az az olajkút fő biztonsági berendezése. Sok gát van beépítve, és az egész úgy van megtervezve, hogy ilyesmi ne forduljon elő. Ilyen hibára még nem volt példa az olajiparban” – közölte Tony Hayward, a British Petroleum vezérigazgatója.
A brit cég most egy acéltölcsért épít, amely segítségével összegyűjtenék a feltörő olajat. „Ez egy víz alatti gyűjtőrendszer, amelyet a kőolaj kiszivattyúzására terveztünk meg. Ezt a 98 tonnás tartályt engednék le a tengerfenéken keletkezett lékre, és az ott összegyűlő olajat hoznánk felszínre, uszályokon tárolnánk, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsük a környezet károsodását” – mondta John Curry, a BP tájékoztatási igazgatója.
A tervek szerint a rendszer segítségével a feltörő olaj 85 százalékát tudnák összegyűjteni. Hasonló technológiát már alkalmaztak a Katrina hurrikán után is, de sokkal sekélyebb vizeken. Most másfél kilométeres mélységbe kell leengedni a betontölcsért, a sötétség és a süppedékeny talaj miatt azonban semmi sem garantálja a sikert.
(hírTV)
Köszönöm.
VálaszTörlés"Becslések szerint naponta kétszázezer hordó olaj ömlik a tengerbe, emiatt majdnem húszezer négyzetkilométeres területen betiltották a halászatot és több állatfaj is veszélybe került" Hazánk területének egyötödén !
VálaszTörlésA közeledö hurrikán-szezon ellen - homokzsákok...?!
A harang leengedésére elszalasztottak 3-4 hetet: Amerika halfogyasztásának ötöde a Mexikói-öbölböl való.
De meg a Természet...!