Rating: | |
Category: | Other |
Az eltűnő madarak nagykövetei, a fecskék
2010. január 4.
|
A nemzetközi biodiverzitás védelmi évben, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a madárfajok fogyatkozásának veszélyére hívja fel a figyelmet! A hosszútávú vonuló énekesmadarak között kiemelkedően sok veszélyeztetett faj van, ezek európai állományai az elmúlt 15-20 évben folyamatosan csökkennek. Az MME az eltűnő madarak nagyköveteiként a fecskéket választotta az év madarainak 2010-ben!
http://www.mme.hu/hirek/951-az-eltn-madarak-nagykoevetei-a-fecskek-ev-madara-2010.html
(Megjegyzés: Sajnos az MME honlapjáról időközben elveszsett a cikk - csak a Google tárolt változatában találtam meg egy részletét, de szerencsére rengeteg helyen adnak róla hírt. Ilyen pl. a NLC, és a Híradó.)
A cikk folytatása:
A nemzetközi biodiverzitás védelmi évben, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a madárfajok fogyatkozásának veszélyére hívja fel a figyelmet! A hosszútávú vonuló énekesmadarak között kiemelkedõen sok veszélyeztetett faj van, ezek európai állományai az elmúlt 15-20 évben folyamatosan csökkennek.
Az MME az eltûnõ madarak nagyköveteiként a fecskéket választotta az év madarainak 2010-ben!
Füsti fecske, Fotó: Csonka Péter
Ahhoz, hogy a tendencia megforduljon, összehangolt környezet- és természetvédelmi akciókra, a gazdálkodási struktúra átalakítására, majd a környezeti rendszerek több évtizedes regenerálódására van szükség.
Hazánkban a fecskéket érintik fokozottan a halmozódó veszélyeztetõ tényezõk. A nálunk fészkelõ három valódi fecskefaj: a füsti fecske, a molnárfecske és a partifecske hosszú távú vonuló, vándorlási útvonalaik átszelik a Szaharát, ismert telelõ területeik Közép- és Dél-Afrikában vannak. A partifecskék állománycsökkenése éves viszonylatban akár 20% (!) is lehet, de a füsti- és a molnárfecske fogyatkozása is 5-7% között mozog. A gyülekezõ vagy úton lévõ madártömegeket érõ szélsõséges hatások akár több millió egyed pusztulását okozhatják! A csökkenõ tendenciát erõsíti, hogy az európai, köztük a magyar költõ területeik jelentõsen átalakultak, kedvezõtlenebbé váltak számukra.
Molnár fecske - Fotó: Csonka Péter
Az MME 2010-es év madara kampánya egyben kiinduló pontja is hosszú távú fecskevédelmi programunknak. Célunk, hogy széles társadalmi szinten is elterjesszük a gyakorlati fecskevédelmi megoldásokat; megismertessük a lakossággal a biodiverzitás fogalmát és a mögötte álló gyakorlati megoldásokat. Nem utolsó sorban, szeretnénk felhívni a figyelmet arra is, hogy 2010. a biodiverzitás védelmének nemzetközi éve, melyet követõen Magyarország lesz az EU soros elnöke 2011. elsõ fél évében. Így hazánk feladata lesz az új európai uniós biodiverzitás védelmi munkaterv elõkészítése! A fecskék fajcsoportjának védelme kiemelt helyen szerepel a BirdLife International védelmi tevékenységei között, s jelentõs képviselõje a „Born to Travel” nemzetközi akciójának.
Partifecske - Fotó: Reviczky Zsolt
A kampány részeként elindítjuk fecskevédelmi internetes oldalunkat, ahol lakossági fecske adatbázist hozunk létre; fecskevédelmi eszközöket, ingyenes tájékoztató anyagokat teszünk elérhetõvé a cselekedni kívánó közönség számára; közösségi programokat szervezünk április és szeptember között.
A védelmi eszközök és tájékoztató anyagok hozzáférésérõl, az aktuális programokról a http://www.mme.hu oldalon tájékozódhatnak.
Háttérinformáció:
http://mme.hu/hirek/946-a-2010-ev-madarai-a-fecskek.html
Fecskevédelmi eszközök:
http://mme.hu/napi-madarvedelem/madarvedelmi-eszkozok/fecskevedelmi-eszkozok.html
Fecskefigyelõ programok:
http://mme.hu/csatlakozzon/kozossegi-programok/fecskefigyelo-esemenyek.html
Az önálló fecske honlap áprilistól lesz elérhetõ!
További információ:
Orbán Zoltán, MME, társadalmi kapcsolatok igazgató,
orban.zoltan@mme.hu, 06 20 425 94 50
Berényi Zsombor, MME,
berenyi.zsombor@mme.hu, 06 20 354 85 05
Kaiser Móni általános MME kommunikáció
Rákosi vipera LIFE + program kommunikáció és önkéntesség
MME / BirdLife Hungary
Tel: +36 1 275 6247
Fax: +36 1 275 6267
Mobil: + 36 20 484 4810
E-mail: kaiser.moni@mme.hu
Honlap: www.mme.hu
Egy "elvarázsolt" cikk a fecskékről. :-)
VálaszTörlésKöszi.
VálaszTörlés