Blogarchívum

2009. december 31., csütörtök

Kék hold lesz szilveszterkor

Szilveszterkor másodszor lesz telihold decemberben.
A jelenséget kék holdként ismerik, bár a hold természetesen nem fog színt változtatni. A múltban viszont előfordult, hogy a hold egy kitörő vulkán miatt elkékült.

Egy hónapban általában egyszer van telihold, de mivel a Hold mozgása során 29,5 nap alatt jut el kétszer ugyanabba a fényfázisba, néha két telihold esik egy hónapra. A második teliholdat „kék hold” néven ismeri a csillagászat, bár a hold színe természetesen nem változik meg. Az angol nyelvben a „once in a blue moon” kifejezés (jelentése: nagyon ritkán) utal arra, hogy a jelenség nem túl gyakori.

2009 decemberében is lesz kék hold, ráadásul éppen szilveszterkor (a hónap első teliholdja december 2-re esett), a második teliholdat Magyarországon este 8 óra 13 perctől lehet élvezni. Legközelebb 2012. augusztus 31-én lesz kék hold, és 2028-ig kell várnunk arra, hogy megint szilveszterre essen egy kék hold.

Holdfogyatkozás is lesz

Több szilveszteri buli is témájául választotta a kék holdat, leghíresebb talán a thaiföldi Koh Phangané – a szigeten minden teliholdkor óriási partit rendeznek, a szilveszter és a kék hold miatt idén még nagyobb a felhajtás arrafelé (és bizonyára Kék hold koktélokat – gin, curacao, citrom – is árulnak majd).

Érdemes megjegyezni, hogy a 2009-es év a Csillagászat Éve volt, mert augusztusra esett Galilei híres távcsőbemutatójának 400. évfordulója – szép egybeesés, hogy kék hold búcsúztatja a neves évet. Ráadásul részleges holdfogyatkozás is lesz, még ha csak kis mértékű is. A részleges fogyatkozás magyar idő szerint este 7 óra 52 perckor kezdődik és 8 óra 52 perckor ér véget. Csúcspontján, este 8 óra 23 perckor a holdkorong átmérőjének 8 százaléka fog a Föld félárnyékában állni.

Amikor tényleg kék a hold

Bár a kék hold csak nyelvi fordulat, bizonyos vulkanikus tevékenységek hatására valóban előfordulhat, hogy a telihold kéknek látszik. Ilyen volt például 1883-ban, amikor az indonéziai Krakatau vulkán igen heves kitörést produkált. Rengeteg hamu érte el a Föld légkörének tetejét, és az apró, nagyjából egy mikron méretű részecskék éppen megfelelőek voltak a piros szín leárnyékolására. A hamufelhőn keresztül a Hold így kék, illetve időnként zöld színűnek látszott, a kitörés után még évekig.

Kisebb vulkánkitörések kísérőjelenségeként is elkékülhet a telihold, 1983-ban a mexikói El Chinon kitörése után is kéknek tűnt. De nagyobb erdőtüzek is előidézhetik a jelenséget, ha elég sok olyan hamurészecskét juttatnak a levegőbe, ami kicsivel nagyobb, mint a vörös fény hullámhossza.


14 megjegyzés :

  1. köszi, megint érdekeset osztottál meg.
    BUÉK!

    VálaszTörlés
  2. Nem tudtam, honnan van a "Blue Moon" elnevezés, mostmár tudom...Köszi!

    VálaszTörlés
  3. Mint első "fiú" a társak közül: Ez úton kívánok minden jót, MAGYAR-Magyarországot.

    VálaszTörlés
  4. Boldog Újévet!
    Pont tegnap néztük, hogy "mekkora" telihold van :-)

    VálaszTörlés
  5. Sajnos a teliholdat nem láttam, csak az eső zuhogott tegnap este errefelé.
    De egy kék hold koktélt Ólevendula mellékelhettél volna e mellé a tartalmas kis írás mellé. :D

    VálaszTörlés
  6. Hiába, na...! Vénülök. ;-)) Tud-taaam, hogy hiányzik még valami! :D
    Tegnap nálunk is esett az eső, de 30-án feltűnt, hogy mennyire ezüst-kékben látszik minden az este! Ki is mentem jobban megnézni. Még a csillagok is látszottak az égen, tisztára "szeplős" volt az égbolt, ami itt, ebben a városi fény-szmogban teljesen szokatlan.
    El is tátottam a szám. :-O

    VálaszTörlés
  7. Nekem is újat mesélt ez a cikk. Köszi. Na és BUÉK! :)

    VálaszTörlés
  8. Köszi Ancibó! :-)
    Hogy vagy a Kék Hold alatt az Új Évben? :-)

    VálaszTörlés
  9. Nem én hoztam az ajándék klipet. :(

    VálaszTörlés