Lech Kaczynski lengyel államfő nem sieti el az EU lisszaboni szerződésének aláírását az ír népszavazási igenek nagyarányú győzelme után, közölte hétfőn az elnöki hivatal vezetője, Wladyslaw Stasiak. A lengyel parlament két háza már elfogadta a szerződést, csak Kaczynski elnök aláírása hiányzik róla.
Stasiak azt hangoztatta, hogy lényegében nincs változás, az elnök az írországi igen után alá fogja írni a dokumentumot, ahogy ígérte. "Soha senki nem mondta, hogy ez a referendum eredményének bejelentése utáni órákban meg fog történni" - tette hozzá ugyanakkor a hivatalvezető. Kijelentette, hogy az aláírás nem hétfőn lesz, hanem "a nem túl távoli jövőben".
Versenyben a csehek és a lengyelek
Stasiak szerint a lengyel államfő aláírása nem függ cseh kollégájáétól, az euroszkeptikus Václav Klausétól, aki még nem döntött. "Nem, ez két különböző dolog. Minden tiszteletünk Klaus elnöké, de a lengyel elnök maga hozza meg a döntéseit, és ezt már szuverén módon meg is tette."
Lech Kaczynski a szombati ír népszavazás eredményének kihirdetése óta még nem nyilatkozott az ügyben. Korábban mindig azt mondta, hogy ha az írek igent mondanak a lisszaboni szerződésre, ő az eredmény bejelentése után aláírja azt. Donald Tusk miniszterelnök szombaton felszólította az államfőt: "igen gyorsan" írja alá a szerződést, hogy Lengyelországot az EU-ban ne tekintsék a hatályba lépést akadályozó országnak.
Stasiak hétfői szavai az elnöki palota elképzeléseinek változására utalhatnak. Mariusz Handzlik államminiszter még vasárnap is azt mondta, hogy Kaczynski minden szükségtelen halogatás nélkül lezárja a szerződés ratifikálásának lengyelországi folyamatát.
Új feltételeket szabhat
A Rzeczpospolita című napilap szerint Kaczynski egy olyan megállapodástól tenné függővé az aláírást, amelyet a kormánnyal kötne a külpolitikai feladatok illetékességi felosztásáról. Az államfő az újság szerint a parlament szerepét is növelni szeretné az európai uniós politikában.
Stasiak azt mondta a rádióban, hogy nem lenne rossz egy olyan hatásköri törvény, mint amilyen Németországban született. Hozzátette azonban, hogy véleménye szerint Kaczynski ettől sem teszi függővé a lisszaboni szerződés aláírását.
Csehországban szintén kérdéses még a lisszaboni szerződés aláírása, bár a parlament két háza még az év első felében jóváhagyta a dokumentumot. Vaclav Klaus cseh elnök jelenleg arra vár, hogy a cseh alkotmánybíróság foglaljon állást, miután a szerződést négy szenátor támadta meg kedden, az alkotmánybíróság szerint a vizsgálat három hétig tart, így Klaus addig biztosan nem írja alá a dokumentumot. Klaus feltehetően amúgy se kapkodna, ő kifejezetten károsnak tartja a szerződést.
Kapcsolódó:- Népszavazással fenyeget a brit ellenzék
- A cseheknél megtiltották a lisszaboni szerződés ratifikálását
- Most mindenki csak Írországra vár
- Klaus tovább borzolja az uniós vezetők idegeit
Az igenek "nagyarányú" győzelme azt jelenti, hogy 30 % alatt van !!!!!!!!
VálaszTörlésAz 51 % -nak a felét szavazta meg a szgép.
Az 0,51 x 0.53 = 27,03 % szavazta meg. Én még ezt se hiszem.
Akár csak nálunk az EU-s csatlakozásnál. Ott fontos volt kitölteni a létszámot 50% fölé.
VálaszTörlésA 27% alig több, mint az egynegyede.
Szegény Írek! :-(
Előbb-utóbb aláirják.
VálaszTörlésTegnap izgalmas beszámolóra akadtam a TV-híradóban, igaz, késö éjjel: meginterjúvolta a német ARD-televízió Cameron, leendö brit premierminisztert, aki bevallottan elismerte: indirekt módon Klausz cseh elnöktöl várja a segítséget ahhoz, hogy közeledö megválasztása esetén azonnali népszavazást írjon ki a Lisszaboni Szerzödés ratifikálása ügyében, bízván honpolgárai józanságában.
VálaszTörlésHa Klausz kitart - pláne Kaczynski - és addig nem írja alá, amíg Cameron kormányfö lesz, meg le sem lövetik az EU-karvalyhéják, akkor van még egy legutolsó sanszunk !