Ritka szép felvételt készített egy éjszakai világító felhőről a Nemzetközi Űrállomás legénysége július 22-én. A kék színben ragyogó felhő 75-85 kilométeres magasságban alakult ki, amelyet az űrhajósok akkor fényképeztek le, amikor az űrállomás a kora hajnali órákban épp Mongólia nyugati része felett haladt át.
Ezek a felhők azért világítanak, mert a hagyományos felhőkhöz képest nagy magasságban alakulnak ki. Így amikor naplemente után (vagy napkelte előtt) az égbolt elsötétül, a horizont alatt lévő Nap fénye őket még megvilágítja. A felhők visszaverik a napfényt, ez az oka annak, hogy fénylenek. A hagyományos felhők ekkor már elsötétülnek.
A Földről nézve naplemente után a nyugati, napfelkelte előtt a keleti horizont közelében érdemes őket keresni.
Habár a világító felhők nem túl gyakori jelenségek - hasonlóan a hazai tornádókhoz - az égi jelenségek szerelmesei egyre többen "vadásznak rájuk". Emellett egyre több embernek van digitális fényképezőgépe, így egyre több fotó születik - a Földről. A világító felhőkről szóló felvételek elhanyagolhatóan kis része készült a világűrből, így a mostani felvétel kuriózumnak számít.
Tavaly nyáron hazánk felett is sikerült megörökíteni egyet, Veres Viktor 2007 június 15-i felvételét még a NASA is leközölte.
Kép forrása: NASA
Ádám Rita
Vezető meteorológus
Meteo21
2008. augusztus 7.
Benci is éppen hullócsillagokat vadászik a Joshua Tree Nemzeti Parkban..., kíváncsian várom az eredményeket.
VálaszTörlésHozhatna nekem is egyet. (Szerszámot nem kérek). ;-))
VálaszTörlés(Se sarlót, se kalapácsot.)
Hihihi, kint ültek két éjjel, láttak nyolc darabot, fénykép nuku...:)))
VálaszTörlésNappal 50 fokok voltak...:)))
50 fokok??!!
VálaszTörlésNem így képzelnék egy csilagfényes éjszakát. :-)))
Estére lehűl azért, kb. 15-20 fokra, nappal mindenki bújik valahova, lehetőleg olyan helyre ahol klímaberendezés van.
VálaszTörlés