'via Blog this'
A Burgtheater társulatának mintegy kétharmada az igazgató, Matthias Hartmann távozását követeli. A budapesti Nemzeti Színház ennek ismeretében mondta le a Magyarország fesztiválon való részvételét, amelyet a Burgtheater márciusra hirdetett meg, főként magyar független társulatoknak.
Vidnyánszky Attila szombaton levélben jelezte Matthias Hartmann-nak: bár szándéka volt, a Burgtheater bizonytalan helyzete miatt a Nemzeti Színház mégsem vesz részt a bécsi teátrum márciusra tervezett Magyarország fesztiválján.
Több balliberális hírportál a Nemzeti igazgatójának e levelét akként ismertette, hogy Vidnyánszky „bosszúból” mondta most vissza a Burgtheater meghívását. Hartmann ugyanis múlt év szeptemberébensértő hangú, személyeskedő levélben utasította vissza a Nemzeti meghívását nagyszabású, mintegy kéthetes nemzetközi fesztiváljára, a Madách Imre Színházi Találkozóra.
Válságban a Burgtheater, a Nemzeti nem megy Bécsbe |
„A Burgtheater háza tájáról érkező hírek azonban elbizonytalanítottak bennünket. Olvassuk a cikkeket, amelyek arról tudósítanak, hogy az Ön által vezetett intézmény 50 millió eurós költségvetés mellett 8,3 milliós (több mint 2,5 milliárd forint − a szerk.) veszteséget halmozott fel.
Hűtlen kezelésről, adatok meghamisításáról, kreatív könyvelésről, közpénzek magánszámlákra jutásáról szólnak a hírek Bécsből. Halljuk, hogy ön a testvérét és a sógorát nevezte ki a színház ifjúsági programja vezetésére.
Olvassuk az elemzéseket, amelyek heves kritikával illetik az ön igazgatói tevékenységét. Legújabban pedig azt halljuk, hogy a társulat bejelentette ön iránti bizalmatlanságát” − olvasható Vidnyánszky Attila Matthias Hartmann-nak címzett levélben.
|
Vidnyánszky Attila levelét valójában az előzte meg közvetlenül, hogy péntek délután a Burgtheater társulata 83-31 arányban szavazott meg bizalmatlansági indítványt Hartmann, továbbá a Bundestheater Holding vezetője, Georg Springer ellen.
Az ok: a mintegy 50 millió eurós (több mint 15 milliárd forintos) költségvetésből gazdálkodó teátrum a 2012/13-as színházi évadban 8,3 millió eurós (több mint 2,5 milliárd forintos) adósságot halmozott fel, továbbá 5 millió eurós (több mint másfél milliárd forintos) adóhátraléka van.
Az elmúlt szezonban 443 ezer jegyet adott el a Burgtheater, a jegyek átlagára 106 euró volt.
A társulat szerint Hartmann pazarlóan gazdálkodott, szokatlanul sok új darabot mutatott be egyszerre, és felróják neki, hogy testvérét, Anette Raffaltot nevezte ki a színház gyermek- és ifjúsági programja, a Die junge Burg élére.
A bécsi színház dolgozóinál az is kiverte a biztosítékot, hogy Hartmann tavaly novemberben menesztette helyettesét, a gazdasági igazgatót, mintegy a felelősséget a nyakába varrva, ám a társulat az ő érdekében is szót emelt a kulturális miniszternek, Josef Ostermayernek (SPÖ) címzett levelében.
A menesztett gazdasági igazgató, Silvia Stantejsky pert indított.
Stantejskyről tudni kell, hogy harminchárom évig volt Ausztria első számú színházában, a legendás, egykori Burgtheater-igazgató, Claus Peymann megbízható támaszaként, a Burgtheater lelkeként jellemzi az osztrák sajtó.
A bécsi társulat szerint a Burgtheater vezetésének immár ideje vállalnia a felelősséget, ám Hartmann szerint a színház pénzügyi válságért az okolható, hogy az utóbbi években a színház költségvetése nem, csak a költségei emelkedtek.
A Kurier szombati számának adott interjújában a Burgtheater igazgatója úgy interpretálta a helyzetet: a társulat többségével nem sikerült megértetnie, milyen „szakadatlan erőfeszítéseket” tesz a súlyos válság leküzdésére. Ami a felelősséget illeti: Hatmann mindössze annyit ismer el, hogy „kommunikációs hibákat” követett el.
A szocialista kultuszminiszter mindezek ellenére szombaton kijelentette, töretlen az igazgatóba vetett bizalma, ám azt is megjegyezte, hogy meg akarja várni a könyvvizsgálók két héten belül várható végleges jelentését. Josef Ostermayer szombati közleményében arra is ígéretet tett, hogy találkozik a Burgtheater társulatával.
Az ellenzéki pártok – a Zöldek, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a Stronach Csapata − eközben egyhangúlag követelik a minisztertől Hartmann menesztését. A német – osnabrücki születésű − rendező igazgatói megbízatása 2019. augusztus 31-ig szól.
Kapcsolódó:
Válságban a Burgtheater, a Nemzeti nem megy Bécsbe
"A Burgtheater szeptemberben azzal indokolta távolmaradását a budapesti fesztiválról, mert úgymond „a jelenlegi magyar kormány kultúrpolitikusaival, köztük Balog Zoltán miniszterrel és Vidnyánszky Attilával szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy ők a találkozásainkat utólag gyakran másként állították be, mint ahogy azok zajlottak”.
Vidnyánszky Attila a levélben azt írta: a Burgtheater vezetője által megfogalmazott visszautasítás módja és érvei rendkívül sértőek voltak, azonban a jó szándék jelenként a Nemzeti Színház vezetése úgy gondolta, a párbeszéd híveként elfogadja a bécsiek meghívását.Testvér, sógor, kreatív könyvelés, veszteség
„A Burgtheater háza tájáról érkező hírek azonban elbizonytalanítottak bennünket. Olvassuk a cikkeket, amelyek arról tudósítanak, hogy az Ön által vezetett intézmény 50 millió eurós költségvetés mellett 8,3 milliós (több mint 2,5 milliárd forint − a szerk.) veszteséget halmozott fel.
Hartmannt a politika ültette a direktori székbe Matthias Harmannt még 2009-es beiktatása előtt Franz Morak államtitkár nevezte ki közvetlenül – már 2006-ban − a legjelentősebb osztrák színház élére. Pályáztatás nélkül, más szóba jöhető jelöltet meg sem hallgatva, senkivel sem konzultálva.A Burgtheater rendezője − és akkoriban a salzburgi ünnepi játékok színházi igazgatója −, Martin Kusej (a karintiai szlovén kisebbség egyik elismert művésze), akit a kritikusok többsége támogatott, akkoriban jelentette ki: soha többé be nem teszi a lábát a Burgtheaterbe. Ehhez tartja is magát, 2011 óta Münchenben intendáns.A történet ironikus szála: az államtitkár Morak egykor a Burgtheater színésze volt. Utolsó szerepe a diktátor volt Franz Grillparzer darabjában, az Ottokár király tündöklése és bukásában. Államtitkár az európai tiltakozást kiváltó ÖVP−FPÖ-koalíció idején lett.Hűtlen kezelésről, adatok meghamisításáról, kreatív könyvelésről, közpénzek magánszámlákra jutásáról szólnak a hírek Bécsből. Halljuk, hogy ön a testvérét és a sógorát nevezte ki a színház ifjúsági programja vezetésére.Olvassuk az elemzéseket, amelyek heves kritikával illetik az ön igazgatói tevékenységét. Legújabban pedig azt halljuk, hogy a társulat bejelentette ön iránti bizalmatlanságát” − olvasható a Matthias Hartmann-nak címzett levélben.Vidnyánszky Attila szerint jelen helyzetben úgy tűnik, a Burgtheater nem a megfelelő helyszín ahhoz, hogy egy másik ország ügyeivel kapcsolatban a közvetítő szerepét betöltse. Legalábbis mindaddig, amíg saját financiális és etikai ügyeit nem rendezi.„Ebben a bizonytalan helyzetben a legmegnyugtatóbb döntés számomra az, hogy sem az általam vezetett intézményt, sem annak művészeit nem teszem ki annak, hogy a Burgtheaterben és az osztrák színházi életben dúló vitákban, botrányszagú eseményekben bármiféle eszközzé váljanak” − indokolta döntését Vidnyánszky Attila.A budapesti Nemzeti Színház vezetője levelében kitér arra is, hogy a Burgtheater a Nemzeti Színház legköltségesebb előadását hívta meg fesztiváljára."
Nincsenek megjegyzések :
Megjegyzés küldése