Blogarchívum

2013. október 3., csütörtök

A Normafa-beruházás veszélyezteti a terület természeti értékeit


A Normafa-beruházás veszélyezteti a terület természeti értékeit 
2013. szeptember 26. mme.hu 

Környezet- és természetvédő civil szervezetek - a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Budakörnyéki Natúrpark, a CEEweb a Biológiai Sokféleségért, a Greenpeace, a Védegylet és a WWF - közös szakértői anyagot készítettek a Normafa-beruházás várható természeti hatásairól. A szervezetek álláspontja szerint a tervezet nem csak jelentős természeti kockázatot jelent, de magyar és európai uniós jogszabályokat is sért. 

Hazánk EU tagságának egyik alapfeltétele volt a Natura 2000 elnevezésű, európai természetvédelmi területeket magába foglaló hálózathoz való csatlakozás. Alig egy évtizeddel később, a győri Audi-beruházás kapcsán megsemmisült Natura 2000 terület után, a Normafán tervezett komplex szabadidőközponttal már a második uniós védettséggel rendelkező élőhelyet veszélyeztetjük. 

A Budai Tájvédelmi Körzet részét képező Normafa és környéke a biológiai sokféleség egyik utolsó bástyája a fővárosban, amely országos viszonylatban is egyedülálló. Az ország középső részén ez az egyik legértékesebb természetes, illetve természetközeli élőhely-együttes, amely hazai és európai viszonylatban is kiemelt jelentőségű. 


A civil szervezetek által készített Normafa-tanulmány
címlapja (letöltés itt)

A tervezett Normafa-beruházás megvalósulása esetén pótolhatatlan természeti értékek, védett és fokozottan védett állat- és növényfajok kerülnek közvetlen veszélybe. A legfontosabb közülük a magyar Vörös Könyvben is szereplő, fokozottan védett csíkos boglárkalepke, amelynek a Normafa és közvetlen környéke az utolsó hazai élőhelye. Megőrzése ezért Magyarország nemzetközi szinten is kiemelten fontos természetvédelmi feladata. 

A sport és a természetvédelem még jól megfért egymással a XX. század elején, amikor a síelés és a szánkózás népszerűvé vált, mivel akkor Budapest lakossága még csak megközelítőleg egymillió fő volt, a síelés pedig egy viszonylag szűk réteg hobbijának számított. A pályák növényzetének kézi kaszálása pedig kifejezetten segítette a biológiai sokféleség fennmaradását. A jelenlegi, jóval szélesebb tömegek kiszolgálását célzó tervek megvalósulása esetén a terület nagyságrendekkel nagyobb terhelést fog kapni, a pályák modern technikai előkészítése pedig nem is hasonlítható össze a korabeli, a természetet kímélő szabadidős tevékenységgel. A beruházás előkészítő dokumentációjában is szerepel az a megállapítás, hogy már a jelenlegi nagy látogatottság is jelentős zavaró hatást gyakorol az élővilágra. A projekt tovább fogja növelni a környezetvédelmi, természetvédelmi és szociális problémákat, mivel nem csak a beruházás által közvetlenül érintett területeken fogja éreztetni hatását (megnövekedett forgalommal járó zaj és károsanyag-kibocsátás, vízelvezetési problémák hóolvadáskor az alacsonyabban fekvő városrészeken stb.), hanem a Normafa tágabb szomszédságában is. 

Nem állja meg a helyét az az érvrendszer sem, amely az alpesi sí központokkal való összehasonlításra épít. Az alpesi sí-pályák és a Normafa között az egyik alapvető különbség, hogy előbbiek nagy kiterjedésű természetes vagy természetközeli területekbe ékelődve találhatók, így a síelés céljából intenzíven használt terület élővilágának megújulása a környező területekről biztosított. A rendkívül kis kiterjedésű, speciális mikroklímával rendelkező Normafa esetében azonban a növény- és állatvilágnak nincs honnan pótlódnia, így e ritka életközösség megmaradása a projekt megvalósulása esetén erősen kérdésessé válik. 
A természetvédelmi szakmai szempontok figyelmen kívül hagyásán túl a beruházás tervei a hazai természetvédelmi jogszabályokkal is ütköznek - melyek hatálya alól éppen ezért a napokban igyekeznek kivonni a Normafát. 

A fent felsorolt szervezetek álláspontja szerint a terv jelenlegi formájában veszélyezteti a Normafa természeti értékeit, emellett ütközik a hazai és nemzetközi jogszabályokkal is. Az aláíró szervezetek ezért a beruházást ebben a formájában rendkívül károsnak tartják, és nem támogatják. A Normafán jelentkező szabadidős tevékenységekkel kapcsolatos igények kielégítésére fenti szervezetek olyan természetbarát fejlesztési tervek megvalósítását javasolják - különös tekintettel a környezeti nevelésre -, amelyek nem veszélyeztetik a közös természeti örökségünk hosszú távú fennmaradását. Javasolják továbbá, hogy a Normafa fejlesztésére szánt összegből az állam a már létező és gazdaságosabban, környezetbarátabb módon működtethető sí központok fejlesztését támogassa. 

A részletes tanulmány letölthető itt 

Kapcsolódó: 
   Hóágyúval lőnék a Normafát, tovább visz majd a fogaskerekű 

Az eredeti törvénytervezetben szó esett egy 800 négyzetméteres, 15 méter magas engesztelő kápolna építéséről is a Normafán. A parlament hétfő éjszaka elfogadta Pokorni Zoltán módosító javaslatát, mely szerint a kápolna területét 500 négyzetméteresre csökkentenék. Szintén kisebb, 300 négyzetméteres lett a sífelvonó alsó állomásának épülete. A kápolna a II. világháború után egy munkásgyűlésen lerombolt, majd 1992-ben újjáépült Anna-kápolna mellett épülne fel Natália nevű nővér 1936-os látomása alapján. A nővér szerint Jézus Krisztus és Szűz Mária egy Magyarországról kiinduló engesztelő mozgalom indítását kérte, amely az egész világra kiterjedve békét hozna az egész emberiségnek. (richpoi.com

Nincsenek megjegyzések :

Megjegyzés küldése