Blogarchívum

2011. november 16., szerda

Origó: Nem örülnek a fideszesek, hogy elhangzott a kerülgetett szó

Habár Orbán Viktor és a kormány többi tagja folyamatosan visszautasítja, hogy a kormány megszorításokat hajtana végre, Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke egy miskolci rendezvényen azt mondta, hogy az ország átszervezése megszorítással is jár. Az [origo] által megkérdezett fideszes képviselők szerint a jelenlegi intézkedések sok mindennek nevezhetőek, de nincs "Gyurcsány-féle pénzbeszedés".


"Nem pontosan értem Pokornit, a megszorítás szót én semmiképp nem használnám a mostani kormány politikájára, az Gyurcsányhoz kötődik" - így kommentálta egy fideszes képviselő Pokorni Zoltán keddi kijelentését, amely szerint "a kormány által hangoztatott újjászervezés, átszervezés, ha úgy tetszik, magában foglalja a megszorítást is". Az [origo]-nak nyilatkozó, nevük elhallgatását kérő kormánypárti országgyűlési képviselők szerint "nincs értelme a szavakon lovagolni, de nem szerencsés, ha a Fidesz alelnöke megszorításokról beszél".

Pokorni Zoltán az MTI szerint Miskolcon azt mondta, hogy nagyon feszes a jövő évi költségvetés, és folyik a vita, hogy ez megszorítás, vagy nem megszorítás. Szerinte a szocialista képviselők - akik felelősséggel tartoznak az elmúlt nyolc év terheiért - megszorításról beszélnek, ezzel szemben a Fidesz az újjászervezésről, az átépítésről, a megújításról beszél. "Ezek nem szemben állnak egymással" - fogalmazott a politikus, aki hozzátette, hogy az újjászervezés "a takarékosságról is szól, amely magában foglalja a megszorítást is, amely azonban nem ész nélküli" (erről bővebben itt olvashat).

Pokorni kijelentése azért meglepő, mert a kormány tagjai korábban többször kijelentették, hogy a kormány nem tervez megszorításokat. Orbán Viktor miniszterelnök például januárban az új Széchenyi-terv bemutatásakor azt mondta: "a kiadásokat csökkenteni kell, bizonyos területeken a bevételeket növelni kell, de ez nem megszorítás, hanem Magyarország újjászervezése". A kormányfő hozzátette, hogy szerinte "a baloldal gazdaságpolitikájának középpontjában áll" a megszorítás szó (az erről szóló videót itt nézheti meg).

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője augusztusban úgy fogalmazott: "sem a kormány szótárában, sem a gazdaságpolitikai eszköztárában nem szerepel továbbra sem a megszorítás, a kormány olyan döntések előtt áll, melyek az ország újjászervezését, átszervezését gyorsítják fel". Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a jövő évi adóváltozások bejelentésekor szeptemberben azt mondta: "ezek nem megszorítások, hanem mindenki tudja, az adóemelések az eltitkolt jövedelmekre vonatkoznak".

Az "addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér" politikája

Megkerestük Pokorni Zoltánt, hogy megtudjuk, miért használta a megszorítás szót, miközben a kormány folyamatosan visszautasítja, hogy ezt tervezné. A Fidesz alelnöke munkatársán keresztül azt üzente, hogy elfoglaltságai miatt nem tud interjút adni. Az [origo] megkérdezte a parlament költségvetési bizottságának, illetve a gazdasági bizottságának több kormánypárti tagját, szerintük is tartalmazza-e a megszorításokat a kormány gazdaságpolitikája.

Egy fideszes képviselő azt mondta, nincs értelme azon hosszan vitatkozni, hogy nevezzük a kormány intézkedéseit, "tőlem lehet újjászervezés, racionalizálás vagy akár az 'addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér' politikája is". Szerinte azonban a megszorítás szó a korábbi szocialista kormányok gazdaságpolitikájához kötődik, és "most nem olyan fűnyíróelv alapján történő pénzbeszedésről van szó, mint amit Gyurcsányék és Bajnaiék csináltak". Egy másik képviselő szintén azt mondta, hogy "a megszorítás szocialista megoldás, a jelenlegi kormány politikája ennél összetettebb".

Fotó: Tuba Zoltán [origo]

"Pokorni nem segít, ha kimondja"

Az áfaemelést lehet akár megszorításnak nevezni, de az nem lenne pontos meghatározás - mondta a számvevőszéki és költségvetési bizottság egyik fideszes tagja. Szerinte ugyanis "nem az emberek megsarcolásáról, pénzbeszedésről van szó, hanem arról, hogy a személyi jövedelemadó csökkentésével párhuzamosan a fogyasztást terhelő adót növeli a kormány".

Egy másik képviselő, aki szintén tagja a költségvetési bizottságnak, azt mondta: "most nem megszorításokról van szó, hanem a korábbi kivételezések eltörléséről: az eva kulcsának emelése, a korkedvezményes nyugdíjak eltörlése, a rokkantnyugdíjasok felülvizsgálata mind ezt a célt szolgálják, ezekre nincs pénz". Kérdésünkre, hogy az áfa emelése milyen kivételezés eltörlését jelenti, azt mondta: "az áfaemelés azért kell, mert az kijátszhatatlan".

A jövő évi költségvetési terv több adó megemelését és új adók bevezetését is tartalmazza. A nemzetgazdasági miniszter szerint ugyanis "750 milliárd forinttal javítják a költségvetési egyenleget", vagyis ekkora kiigazítást hajtana végre a kormány. Ennek nagyobbik része, 450 milliárd forint, adóemelés: a tervek szerint 25-ről 27 százalékra nő az áfa, egy százalékponttal emelik a munkavállalói egészségbiztosítási járulékot, nő a cégautóadó, és bevezetik a baleseti adót, amely a kgfb-díj 30 százaléka lenne.

Az idén szeptemberben a parlament már elfogadott egy évközi adóemelést tartalmazó adócsomagot. A kormány javaslatára november 1-jétől emelkedett a gázolaj, a dohánytermékek és az alkoholos termékek jövedéki adója. Emellett az idén szeptemberben harminchétmilliárd forintos zárolást rendelt el a kormány, ami azt jelenti, hogy mind a kilenc minisztérium idei pénzkeretének egy részét befagyasztotta az után, hogy a kormány a nyáron már elvont 183 milliárd forintot. A zárolást azért rendelte el a kormány, mert a lassabb gazdasági növekedés miatt kevesebb adóbevétellel számolhat az idén, ami százmilliárd forintos költségvetési lyukat eredményez.

A gazdasági bizottság egyik fideszes tagja szerint Pokorni Zoltánnak "igaza van abban, hogy a kormány takarékosságát többen megszorításnak tarthatják", de a képviselő szerint "Pokorni azzal nem segít a kormánynak, ha ezt kimondja".


16 megjegyzés :

  1. Nagyon visszatetsző az, ha valaki a tényleges folyamatokat elhallgatja, mi több, ádázul tagadja. Pláne akkor, ha egyrészt a jövedelmek, bér és cafetéria, nyugdíjak, jelentős megkurtítását, másrészt az adók, közte az ÁFA világelsővé, emelését tervezik és mindeközben szintén jelentősen csökkentik az egészségügyre, oktatásra, szociális ellátásokra fordított összegeket is. Ennél akár Görög-, Spanyol-, Olasz-, Németországban is sokkal becsületesebben és őszintébben járnak el.

    VálaszTörlés
  2. Néha elmerengek azon, hogy ugyan, mi volna, ha egyszer csak a politikusok elkezdenének igazat mondani?
    Amiről írsz, azt nevezik "kincstári optimizmusnak". - De hol van már a kincstááár...? Szennyestároló lett belőle. :-((

    VálaszTörlés
  3. De miért van az, hogy máshol nevén nevezik a dolgokat. Pl. a megszorítást megszorításnak, a cigánybűnözést, cigánybűnözésnek nevezik.

    VálaszTörlés
  4. Talán mert ellenzékben vannak. :-)

    VálaszTörlés
  5. Én nem ellenzékiekről, hanem kormánypártiakról beszélek.

    VálaszTörlés
  6. Ezek szerint a haza még mindig ellenzékben van.

    VálaszTörlés
  7. Pfff... hát izé.... ajjaj....
    Nehéz csörték jönnek, és senki sem fog mulatni. :-S

    VálaszTörlés
  8. Most is bebizonyosodott, hogy a mostani kormány semmivel sem másabb, mint a korábbi ballib volt.

    Ezt mondta Matolcsy nemrégen:

    " Egy fillért sem szeretne a kormány lehívni az IMF-től, ezért más most a kormány helyzete, mint a három évvel ezelőtti IMF-tárgyalások idején - jelentette ki Matolcsy György miniszter a parlamentben. "

    Dettó ugyanezt mondta 2008-ban Gyurcsány az akkori IMF hitel felvétel kapcsán:

    " Gyurcsány Ferenc: védőpajzs az IMF-hitel

    2008.10.30.

    A Magyarországnak most felajánlott nemzetközi hitellehetőség egy védőpajzs, önmagában nem fogja növelni a meglévő kormányzati-állami hitelmennyiséget.

    Csak akkor használnak fel a kölcsönből, ha azzal például meglévő hiteleket válthatnak ki – mondta a miniszterelnök a Magyar Televíziónak adott szerda esti interjújában.
    ...
    “Ezt a pénzt nem költjük el, ez a pénz egy biztonsági folyosó” – ezt mondta a kormányfő arról a 20 milliárd eurós hitelkeretről, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Unió és a Világbank ajánl fel közösen Magyarországnak. “Ezzel nem növeljük Magyarország hitelállományát, hanem garanciát képeztünk arra, hogy ha baj van, akkor legyen hova fordulni” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc, aki szerint csak akkor használnak fel a kölcsönkeretből, ha azzal meglévő hiteleket válthatnak ki. "

    Ezek szerint most Matolcsy duplán hazudott. Egyrészt az újabb hitel is el lesz költve, másrészt 3 évvel ezelőtt ugyanez volt a helyzet és annak kommunikációja.

    VálaszTörlés
  9. Hab a torán, hogy mit mondott az akkori hitelfelvételről a fidesz:

    " Fidesz: Gyurcsány szégyenpadra ültette az országot

    "Gyurcsány Ferenc szégyenpadra ültette Magyarországot, ugyanis Magyarország az egyetlen olyan uniós tagállam, amely arra kényszerül, hogy az IMF-től hitelt vegyen fel" - mondta Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője, aki a kormányfő szerda esti televíziós interjújára reagált. Szerinte nyilvánvaló, hogy a "kormányzati alkalmatlanság, tehetetlenség, pipogyaság" vezetett idáig, miközben minden más európai uniós tagállam megtalálta a megfelelő válaszokat a válságra.

    Szíjjártó hozzátette: Gyurcsány Ferenc azt érte el az elmúlt hat év kormányzásával, hogy Ukrajnával, Fehéroroszországgal és Pakisztánnal tartozunk egy kategóriába. A Fidesz szóvivője szerint ráadásul kétmillió kiszolgáltatott ember közvetlen kárvallottja lesz azoknak a megszorító intézkedéseknek. Gyurcsány és kormánya "brutális támadást" intézett nyugdíjasok és a közszolgálatban dolgozók ellen, miközben korábban arról lehetett hallani, hogy ezek a társadalmi csoportok az MSZP-nek rendkívül erős szövetségesei. "

    A fidesz akkor lemondásra szólította fel Gyurcsányt.

    VálaszTörlés
  10. Rendesen megzsarolták az országunkat.

    VálaszTörlés
  11. Nem külső félben kell a hibát keresni, hanem az Orbán kormányban, amely önmaga juttatta ide az országot. Ugyebár az Orbán kormány a Gyurcsányék által 2008-ban felvett IMF hitel utolsó részét, 5 milliárd eurót, azaz legalább 1250 milliárd forintot örökölt, amit aztán eltözsdézett. Aztán elvette a magánnyugdíjasok legalább 3000 milliárd forintos vagyonát, aminek nagyobb részét szintén eltözsdézte. Bevezette a gazdagoknak kedvező egykulcsos SZJA-t, ami legalább 500 milliárd forintos lyukat ütött a költségvetésben. Ez összesen 4750 milliárd forint, ami az ország költségvetésének legalább 20 %-a. Na ennek a hiánya és egyéb további hibás intézkedések miatt vezetett az ország útja az IMF-hez, újabb hitelfelvételhez.

    VálaszTörlés
  12. Szerintem az Orbán-kormány nem most hibázott, hanem 2002-ben, amikor símán belenyugodott a választási csalásba.
    Most azt kell megegye. :-((
    Azért most nem lehet Orbánt felelősségre vonni, amiért először elküldte a "náthába" az IMF-et, aztán az az "apró"gyurcsányi, simori, stb. csapat az amerikai népszavával, rokonokkal és barátokkal összefogva kényszerhelyzetbe hozta a magyar kormányt. MOST nem lehet Orbánt hibáztatni azért, hogy miért nem feküdt be alájuk önként. MOST, ha Orbánt "reggbe súgjuk" csak kápó irányíthatná tovább az országot, és készséggel kínálná tálcán a fejünket a "világi" hatalmaknak. A fenének sincs kedve azon a hajón léket ütni, amelyiken éppen utazunk. Ha szeretem a kapitányt, ha nem.

    VálaszTörlés
  13. " Szerintem az Orbán-kormány ... hibázott ... 2002-ben, amikor símán belenyugodott a választási csalásba. "

    Ugyan már, ezt ma valaki még beveszi, hogy egy kormányon lévő párt mögött választási csalást lehet elkövetni? Valójában itt kezdődött Orbánék részéről a hamis ellenségkép kreálása.

    VálaszTörlés
  14. " Azért most nem lehet Orbánt felelősségre vonni, amiért először elküldte a "náthába" az IMF-et, aztán az az "apró"gyurcsányi, simori, stb. csapat az amerikai népszavával, rokonokkal és barátokkal összefogva kényszerhelyzetbe hozta a magyar kormányt. MOST nem lehet Orbánt hibáztatni azért, hogy miért nem feküdt be alájuk önként. "

    Na ne már! Épp előtted irtam, hogy Orbánék rém rossz gazdaságpolitikájának eredményeként ez évben eltünt legalább 4750 milliárd forint. Ez még 300 forintos árfolyamon is kb. 16 milliárd euró. Ebből röhögve ki lehetett volna fizetni a most lejáró hiteleket.

    VálaszTörlés
  15. " MOST, ha Orbánt "reggbe súgjuk" csak kápó irányíthatná tovább az országot, és készséggel kínálná tálcán a fejünket a "világi" hatalmaknak. A fenének sincs kedve azon a hajón léket ütni, amelyiken éppen utazunk. Ha szeretem a kapitányt, ha nem. "

    A mi hajónkon már annyi lék van, hogy süllyed. Most még a kapitány és lakájainak kidobásával megszabadulhatnánk némi ballansztól, ami esetleg egy ideig még elegendő volna a hajó víz felett tartásához. "Ha szeretem a kapitányt, ha nem." Nekünk már úgyis mindegy, a mi sorsunk borítékolható.

    VálaszTörlés
  16. Gondolod, hogyha 2002-ben (vagy 2006-ban) valóban választási csalás történt volna, akkor a mostani kormány nem ütötte volna le ezt a magas labdát? Az elmúlt másfél évben azonban ebben témában még a kormánybiztos (meg az ügyészség) sem vizsgálódott. Pedig, ha valami büncselekmény, akkor a választási csalás az, amely alapján az érte felelőst ki lehetne vonni a forgalomból, pártját pedig megbélyegezni.

    VálaszTörlés