Blogarchívum

2010. december 9., csütörtök

Műsorajánló, hírek

>>Most hallható<<

Sprőd

16:15–18:00
„Lekaparjuk a lakkot a valóságról”
Műsorvezető: Perjés Zoltán

Hívottak és hívatlanok. Hallgatók és lehallgatók. Szakértők és értetlenek. Vélemények.

SMS-számunk: +36-30-749-6720
Telefonszámunk: +36-1-8148-755
E-mail címünk: sprod@lanchidradio.hu


Leállt a T-Mobile - országos hiba!

Egyre többen panaszkodnak a T-Mobile facebookos oldalán arra, hogy Budapesten és környékén nincs, vagy akadozik a hálózat, a mobilnet sem megy. A Twitteren is egyre több üzenet olvasható arról, hogy gond van a budapesti hálózattal. Újabb információk szerint országos szinten akadozik a szolgáltatás, a T-Mobile ügyfélszolgálatának tájékoztatása szerint a hiba elhárítása folyamatban van.

Egyes értesülések szerint a szélvihar megrongált egy átjátszótornyot, ez okozza a meghibásodást. A T-Mobile facebookos és twitteres oldalán egyelőre hivatalos közlemény nem jelent meg. A cikket folyamatosan frissítjük, amint újabb információk derülnek ki a leállásról.

Néhány hete a Telenor hálózata állt le, igaz, a hiba csak pár órán át tartott. Legutóbb épp egy éve volt a T-Mobile-nál komolyabb, országos szintű leállás, akkor egy hibás frissítés okozta a hálózat leállását. A T-Mobile a csaknem egész nap tartó hiba miatt tíz ingyenperccel kárpótolta ügyfeleit, és eléggé szerencsétlenül kommunikálta az ügyet.

Update

15.28: a T-Mobile leállásról folyamatosan érkeznek a Twitterre az üzenetek - a felhasználók tapasztalatai szerint a hiba meglehetősen véletlenszerűen jelentkezik - előfordul, hogy egy szobában van olyan, aki tud hívást indítani és fogadni, és van olyan, akinek ez nem sikerül. Az első felhasználói panaszok egyébként kb. egy órával ezelőtt jelentek meg arról, hogy leállt a hálózat.

15.31: egyre többen írnak a T-Mobile facebookos oldalára, most már olyan bejegyzések is láthatók, melyek arról szólnak, hogy az internetelérés is akadozik - nem csak a mobilnet. A hibát már az ország egész területéről jelezték.

15.47: a T-Mobile Twitter-oldalán egy kétmondatos üzenet jelent meg a hibáról:
"Hálózatunkban főleg a 3G szolgáltatást érintő hiba tapasztalható. Dolgozunk a hiba okának feltárásán. Türelmeteket és megértéseteket kérjük."

15.50: a Hír24 értesülései szerint a problémák már előző hét pénteken elkezdődtek, mikor - elsősorban a hálózaton belül - a hívásindítások nem mindenkinek jöttek össze. Ennek orvoslása után kedden késődélután újabb fennakadásokat tapasztaltak. Azonban az országos kiterjedésű gondok csak csütörtökön kora délután kezdődtek.


Így öntött ki a Balaton: képgaléria

A sokéves rekordot döntött a Balaton vízszintje, amelyet a reggel megérkezett, viharos erejű északnyugati szél további 20-25 centiméterrel emel, így a víz sok helyen elárasztja a déli partot.
2010. december 9. 14:38
FN - MTI









Bolygópor érkezik a Földre

Bolygópor érkezik a Földre - illusztráció

Látványos „csillaghullást” hoz december közepére a Geminidák meteorraja, ami az átlagostól eltérő módon nem egy meteorból, hanem egy kisbolygóból szakadhatott ki. A jelenség maximuma sajnos nappal lesz, de a korán kelők december 14-én elkaphatják a tűzijáték kezdetét

Az egyik legszebb és legaktívabb „csillaghullás” csak azért nem ismert széles körben, mert maximuma mindig a fagyos, hideg decemberi éjszakákra esik – írja a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE). Mindjárt az elején tisztázzuk, hogy a hullócsillag nem egy lehulló csillag, hanem rendszerint egy-egy szétrobbant, megsemmisült üstökös darabkája.

Felizzik a por

A világűrben ellipszis alakban keringő üstökösök különböző méretű kövekből, porból állnak, amit fagyott gázok, jég tartanak össze. Ha útja során az égitest – például egy ütközés következtében felrobban – darabjai az ellipszis pályán szétszóródva, de folytatják útjukat. Ezeket nevezzük meteoroknak, méretük a leggyakrabban porszemnyi, és csak elvétve akadnak méteres, nagyon ritkán pedig kilométeres darabok.
Különböző gravitációs hatások miatt az üstökös maradványa nem egyenletesen oszlik szét, hanem néhol sűrű meteorrajokat alkot az ellipszispálya mentén, míg máshol szinte nem is érzékelhetők. Ha pedig a Föld Nap körüli pályája során épp egy meteorraj útvonalát keresztezi, megkezdődik a csillaghullás: az apró szemcsék bolygónk légkörébe érve fényesen felizzanak, és az esetek túlnyomó többségében még földet érés előtt teljesen elégnek.

A Geminidákat bolygó szülte

A legtöbb meteorraj tehát egykori üstökös maradványa, ám a Geminidákat a feltételezések szerint e 3200 Phaethon kisbolygóból szakadtak ki egy űrbéli ütközés során. Valójában egy kisbolygó darabkái keresztezik a földet. Egy másik lehetséges magyarázat szerint ugyanakkor a Phaethon valaha üstökös volt, erre utalhat, hogy pályája az üstökösökéhez hasonlóan igen elnyúlt.

A Napot akár a Merkúr-Nap távolság felére is megközelítheti, emiatt gyorsan elveszíthette fagyott gázanyagát, és mára csupán a teljesen száraz, fagyott gázoktól mentes magja maradt vissza – írja az MTI.

14-én kell korán kelni

Idén az aktivitás maximuma december 13/14-én van, de 7-17-e között bármikor láthatunk Geminida meteorokat feltűnni Magyarország fölött – tette közzé honlapján az MCSE. egünkön. A fehéres színű, kemény megjelenésű „rajtagok” elképesztő, 35 km/másodperces sebességgel lépnek be a Föld légkörébe.
A Halley-üstökös (wikipedia.org)

A Halley-üstökös (wikipedia.org)

Bár csillagász szemmel ez a sebesség csak közepesnek számít. A raj 1862-ben figyelték meg először, abban az évben, amikor amikor a Geminidák először keresztezte a Föld útját: a Jupiter hatása miatt fordult be a raj bolygónk útjába, és a nem is oly távoli jövőben meg is szűnik majd ez a szerencsés együttállás

Addig azonban egyre szebb Geminida-maximumokat láthatunk, hiszen felfedezése óta folyamatosan erősödik az aktivitás. Az idei legaktívabb időszak nálunk nappalra esik, de 13/14-én éjszaka, pontosabban ezen éjszaka hajnalán biztosan szép hullásban lesz részünk. A hajnali észlelést erősíti az első negyedben lévő Hold is, amely éjfélkor nyugszik – írják a csillagászok.

3 megjegyzés :

  1. Ha abból indulunk ki, hogy a Balaton régebben sokkal nagyobb területet foglalt el, vagy még régebben az Alföld helyén tenger volt, akkor azt lehet mondani, hogy a víz csak azt foglalja vissza, amit elvettek tőle a szárazabb időszakok, szabályozások és lecsapolások.

    VálaszTörlés
  2. Igen. Nem is beszélve az engedély nélkül partra épített ingatlanokról.
    Azon kívül a nyaralók kényelméért körbebetonozták a partot, és kivágták a nádasokat. Így hát, mi fogná meg a hullámokat?

    VálaszTörlés