(vagy még többe)
A Herzog-örökösök által az Egyesült Államokban indított per ügyvédi költségeit is tartalmazza a 2011. évi költségvetési törvényjavaslat - olvasható ki a parlament előtt lévő jogszabályjavaslat indoklásából, amiből az is kiderül, hogy a magyar államot képviselő külföldi ügyvédi irodát közbeszerzési eljárásban választják ki.A Herzog-perrel, illetve további restitúciós (visszaszolgáltatási) perekkel kapcsolatos jogi képviselet költségeinek előirányzata 1,02 milliárd forint. A Herzog-örökösök Amerikában 20 milliárd forintos nagyságrendű kártérítés iránt indítottak pert a magyar állammal szemben, és további restitúciós igényt is érvényesíteni akarnak, mely több milliárd forint is lehet.
Idén július végén a The New York Times adta hírül: Herzog Mór Lipót örökösei Washingtonban beperelték a magyar államot és a felügyelete alatt lévő több múzeumot, hogy visszakaphassák a néhai bankár 1944-ben, a nácik által ellopott műgyűjteményének Magyarországon található darabjait.
A felperesek nemcsak azt a 40 műtárgyat követelik vissza, amelyet kifejezetten sajátjukként azonosítanak és amelyeknek összértéke szakértők szerint több mint 100 millió dollár, hanem ügyvédjeik azt is kérik a magyar kormánytól, hogy adjon leltárt a birtokában lévő összes Herzog-műkincsről.
Herzog Mór Lipót báró Európa egyik és Magyarország leggazdagabb művészeti magángyűjteményének volt a tulajdonosa: El Greco, Id. Lucas Cranach, Zurbarán, van Dyck, Velázquez, Renoir, Monet és mások alkotásai, továbbá bútorok, faliszőnyegek, szobrok képezték a vagyonát. Volt olyan időszak, amikor az állomány 2500 műkincset számlált.
Herzog örökösei több mint két évtizede kérik jogi úton a magyar államtól, hogy szolgáltassa vissza a birtokában lévő műtárgyaikat. A Fővárosi Bíróságon 2000-ben első fokon pert nyertek, ami alapján vissza kellett volna kapniuk 12 festményt a Szépművészeti Múzeumtól és a Magyar Nemzeti Galériától.
A döntés ellen azonban fellebbezett az akkori magyar kormány, és újabb perek következtek. A Fővárosi Ítélőtábla 2008 januárjában - az 1973-as magyar-amerikai vagyonjogi szerződésre hivatkozva - jogerősen elutasította az örökösök keresetét.
Az örökösök képviselője akkor jelezte: a család nemzetközi jogi fórumokhoz fordul.
Kettős érzéseim vannak ezzel kapcsolatban. Egyfelől megértem az örökösök követelését, másfelől ebbe akár bele is rokkanhat az ország...
VálaszTörlésAzon tűnődtem, hogy TÉNYLEG az övék-e? Azon kívül a műkincseket törvény védi, nem lehet csak úgy sipp-supp kivinni az országból. Még akkor is külön engedély kell, ha az valakinek saját tulajdona.
VálaszTörlésMár korábban modtam, hogy ilyen esetekben be kellene nyújtani a műkincsek őrzési és állagmegóvási költségeinek megtérítésére vonatkozó igényünket. Ezek költsége minden bizonnyal meghaladja a műkincsek értékét.
VálaszTörlésArról nem is beszélve, hogy az amerikai biróságok eljárásai és ítéletei más országban nem hatályosak.
VálaszTörlésRemek ötlet!
VálaszTörlésMilyen igazad van...!
Mostmár biztos, hogy öregszem...
VálaszTörlésKi nem.
VálaszTörlésNem vagyok szokva hozzá... :-)
VálaszTörlés